انواع لوله و اتصالات پلی‎اتیلن و کاربردهای آن

پلی‌اتیلن‎ براساس میزان دانسیته یا میزان فشار ملکولی به سه نوع پلی‌اتیلن‎ با دانسیته بالا ، متوسط و پایین طبقه‎بندی می‎شود. برای ساخت لوله و اتصالات، از پلی‌اتیلن با دانسیته بالا استفاده می‎شود.
لوله و اتصالات پلی اتیلن

•    انواع پلي اتيلن


طبقه‌بندي پلي اتيلن‌ها‎ بر اساس مقدار دانسيته و پیوند ملکولی (یا همان میزان فشار ملکولی) صورت می‎گیرد.

  •    پلي‌اتيلن با دانسيته بالا (HDPE): در این نوع پلي‎اتيلن نيروي بين مولكولي در زنجيرها بالاست که مقاومت و استحكام كششي آن نیز به مراتب بيشتر از انواع دیگر پلي اتيلن‌ها می‎باشد.
  •     پلي‌اتيلن با دانسيته پايين (LDPE): در این نوع پلی‌اتیلن زنجيرهاي LDPE نمي‌توانند بخوبي به يكديگر متصل شوند و داراي نيروي بين مولكولي ضعيف و استحكام كششي كمتري است. اين نوع پلي‎اتيلن معمولاً با روش پليمريزاسيون راديكالي توليد مي‌گردد و از خصوصيات بارز آن، امكان تجزيه توسط ميكروارگانيسم‌ها‎ و انعطاف‎پذیری بالا می‎باشد.
  •    پلي اتيلن خطي با دانسيته پايين (LLDPE): اين نوع پلي‎اتيلن يك پليمر خطي با تعدادي شاخه‌هاي كوتاه بوده و معمولاً از كوپليمريزاسيون اتيلن تولید مي‌شود. فشار ملکولی در پلی‌اتیلن MDPE متوسط می‎باشد.


•    کاربردهای لوله و اتصالات پلی‌اتیلن


پلی‌اتیلن به عنوان ساده‌ترین نوع پلیمر به دلیل خواص فیزیکی منحصر به فرد از جمله چگالی و وزن پایین، مقاومت بالا در مقابل بازها، اسيدها و نمك¬ها، انعطاپذیری و سرانجام قیمت مناسب کاربردهای فراوانی دارد. از پلی‌اتیلن برای ساخت لوله‌ها‎ی پلاستیکی با دانسيته بالا (HDPE) استفاده می‎شود که خود لوله و اتصالات پلی‌اتیلن موارد استفاده زیادی دارند. در اینجا می‎توان به برخی از مهمترین این موارد اشاره نمود:
-    ساخت شبکه‌ها‎ی آبرسانی شهری و روستایی
-    کاربرد در شبکه‌ها‎ی انتقال مایعات و فاضلاب صنعتی و خانگی
-    کاربرد در ساخت شبکه‌ها‎ی زهکشی
-    استفاده برای تأسیسات گازرسانی
-    ساخت شبکه‌ها‎ی آبیاری شامل لوله‌ها‎ی آبرسانی قطره‎ای، بارانی و لوله‌ها‎ی متحرک
-    استفاده در تأسیسات مخابراتی، فیبرنوری و پوشش کابل‌ها‎ی برق
-    عایق لوله‌ها‎ی فلزی
-    استفاده برای کانال‌ها‎ی تهویه

نظرات