اتصال لوله‎ها‎ی پلی اتیلن توسط الکتروفیوژن

دستگاه الکتروفیوژن به منظور اتصالات لوله‌ها‎ی تک جداره گازرسانی، آبرسانی، دوجداره کاروگیت‎دار و ... به کار می‌‎رود. جوشکاری الکتروفیوژن روشی مطمئن برای اتصالات پلی اتیلن محسوب می‎شود.
الکتروفیوژن
در دهه ‎1950 میلادی به دلیل کمبود منابع فلز و نیز مشکلات استفاده از مصنوعات‌ فلزی‌ در ساخت لوله ها به علت دشواری حمل و نقل و همچنین خوردگی، پلی اتیلن ها ساخته شدند. به دنبال آن، الکتروفیوژن‌ها‎ نیز به منظور اتصالات پلی اتیلن‌ها‎ بوجود آمدند. روش جوشکاری الکتروفیوژن روش اتصال سریع، آسان و مطمئن با عایقبندی کامل در مقابل هرگونه نشتی، نفوذ و مقاوم در برابر زلزله و رانش زمین می‎باشد.
جوشکاری الکتروفیوژن شامل انواع اتصالاتی است که در خطوط آبرسانی و خطوط لوله انتقال گاز قابل استفاده می‎باشد. در جوشکاری الکتروفیوژن، کوپلرالکتروفیوژن پلی اتیلنروش با حرارت‌دهی بالا بواسطه جریان برق برای تولید حرارت استفاده می‎گردد. این روش به علت ایمنی بسیار بالا تنها نوع مورد تأیید استاندارد IGS برای اتصالات خطوط انتقال گاز محسوب می‎شود. با استفاده از این روش می‎توان اتصالات پلی اتیلنی مختلف نظیر لوله - بوشن، لوله - لوله، لوله - زانویی و ... را انجام داد.
 در روش جوشکاری الکتروفیوژن محدودیت روش جوش لب به لب که در پلی اتیلن صوت می‎گرفت، وجود ندارد. همچنین اتصال لوله‌های پلی اتیلن نیز با جوشکاری الکتروفیوژن با ایمنی بالا امکان‎پذیر می‎باشد. در کنار ایمنی این روش، از دیگر مزایای الکتروفیوژن سرعت بالا، تمیزی اتصال و اطمینان کار است. تنها نقص این روش در حداکثر قطر لوله قابل اتصال و همچنین هزینه‌ها‎ی بالا می‎باشد که البته با توجه به ایمنی کار، این نقیصه مرتفع می‎گردد.•    دستگاه الکترو‌فیوژن :این دستگاه برای جوشکاری‌ پلی‌اتیلن ساخته شده و بصورت اتوماتیک عمل می‎کند. ابعاد دستگاه در حدود‌ 40 * 30 *30 ‎سانتیمتر می‎باشد. دستگاه الکتروفیوژن دارای‌ یک صفحه دیجیتالی ‌و یک قلم نوری است که این قلم‌ قابلیت محاسبه اطلاعات و بارکد روی ولتاژ‌ را دارد. همچنین این دستگاه می‎تواند در عین برقراری اتصال، در زمان پایان کار بصورت خودکار جریان الکتریسیته را قطع ‌کند.
این دستگاه در خطوط انتقال نفت، آب، گاز و فاضلاب ویژه لوله‌ها‎ی پلی اتیلن PE100 - PE80 - PE 63 با روش جوش الکتروفیوژنی کاربرد دارد. ‎دستگاه الکتروفیوژن پتانسیل جوشکاری و اتصالات لوله‌ها‎ی تک جداره گازرسانی، آبرسانی و دوجداره کاروگیت‎دار، کرتیوب‎دار و کامپوزیتی آبرسانی را دارد.

نظرات